Gada cikla apgūšana ir tikai viens no vairākiem veidiem kā pielietot Montessori gada cikla materiālu. Šoreiz bloga ierakstā pastāstīsim vairāk kā bērns var mācīties par gada ritējumu, četriem gadalaikiem, to atšķirībām un nosaukumiem. Veodot izpratni, ka gads sastāv no 12 mēnešiem un, ka katrā mēnesī ir konkrēts skiats dienu. Šī ir iespēja bērnam iemācīt skaitīt gada mēnešus pēc kārtas. 

NEPIECIEŠAMIE MATERIĀLI

Komplekts: Gada cikls;
Kalendārs;
Gaišas krāsas bumba vai svece, kas aktivitātē prezentēs Sauli.
Globuss un jebkādi citi materiāli, kas var paplašināt gada cikla apguvi. 

 

Klikšķini un attēlu un lejupielādē gadalaiku nosaukumus:

STUNDA

Uzsākot gada cikla apguves stundu izklājiet gadalaiku paklāju un izlieciet gada ķēdi pretēji pulksteņrādītāja virzienam. Jūs jautāsiet kādēļ pretēji pulksteņrādītāja virzienam? Kā Marija Montessori saka – ķēdi liekam tā, jo pasaule griežas ap Sauli šādā virzienā. Izlieciet ķēdi vadoties pēc gadalaiku paklāja – ķēdes ziemas mēneši tiek likti uz zilās paklāja daļas, pavasara mēneši uz zaļās, vasaras uz dzeltenās un rudens uz sarkanās.

Montessori Gada cikls un gada ķēde Montessori Gada ķēde  Montessori Gadalaiku paklājs

Liekam gaišo bumbu vai svecīti paklāja vidū – tā ir Saule. Globusu novietojam ārpus paklāja – tā ir mūsu planēta Zeme, kas riņķo ar Sauli.
Montessori gada cikls
Talāk iepazīstam gadalaikus, izrunājot katra gadalaika atšķirības. Kā daba ap mums mainās? Varbūt jūs kopīgi varat atcerēties kādus notikumus, ko esat piedzīvojuši katrā no tiem? Notikumu atcerēšanās bērnam palīdzēs daudz personīgāk izprast katru no gadalaikiem - kad bērns dodas peldēt, slēpot, celt sniegavīrus utt. Uz paklāja varat likt dažādas lietas no konkrētā gadalaika, lai gadalaika apspriešana būtu aizraujošākā. Lielisks piemērs kā darboties ir šajā ārzemju blogā - https://www.mamashappyhive.com/5-montessori-seasonal-activities/, kurā mamma radoši darbojas ar saviem bērniem izmantojot šo pašu gada cikla komplektu. Nākamais solis ir mācīties mēnešus. Kopumā tie ir divpadsmit – katrā gadalaikā pa trim. Kopīgi jūs varat soļot apkārt paklājam sākot ar ziemas mēnešiem un novietojot mēnešu nosaukumu plāksnītes mācīties to nosaukumus. 
Montessori gada aplis Montessori gadalaiku aplis

Izskaidrojiet, ka katrs mēnesis sastāv no konkrēta skaita dienām. Kopā saskaitiet krāsainās koka pērlītes līdz dienai, kuru dzīvojiet šobrīd. Nolieciet atzīmi pie pērlītes “Šodiena” un paskaidrojiet, ka diena pirms šodienas tiek saukta par “vakardienu” un nākamā diena aiz šodienas ir “rītdiena”. Šobrīd jūs varat izvērst plašāku dienu skaitīšanas nodarbi - noskaidrot tieši kurās pērlītēs ir dzimšanas dienas visai jūsu ģimenei.

Montessori materiāls gada aplis cikls Montessori kalendārs

Ja jums ir kādi citi priekšmeti, materiāli, ko likt uz paklāja, lai simbolizētu gadalaikus – to droši varat darīt. Galvenais uzdevums ir palīdzēt bērnam izprast laika ritējumu gada griezumā. Jūs varat izmantot kalendāru, parādot kā dienas tiek uzrādītas un skaitītas tur. Uz paklāja jūs varat novietot katra gadalaika nosaukumu, dažādus attēlus, fotogrāfijas, kurā ilustrēta katra gadalaika specifika, piemēram, sporta aktivitātes, dārzeņi, augļi. Jūs varat pastāstīt vēsturi kā radās mēnešu nosaukumi. Aiciniet paņemt bērnam Globusu un soļot ap paklāju pretēji pulksteņrādītāja virzienam. Ļaujiet iztēloties kā mūsu planēta riņķo ap Sauli un kā mēneši mainās, līdz sākās atkal jauns gads.

 Montessori gada cikla apgūšana

Customer Reviews (1 komentārs)

  1. Labdien,

    vai iesopējams šim komplektam (Gada ciklu apguves komplekts) iegādāties tikai auduma apli ar nosaukumiem (bez koka krellītēm, jo tās mums jau ir)? Kāda tad būtu cena?

    Paldies,
    ar cieņu,
    Līga

Pievienot komentāru