Esmu mamma Gunita, kas audzina divus aktīvus puišus (Edžu 5 gadi un Miku 1 gads). Mācos būt pacietīga un ieviest mieru arī starp ašajām dēlu aktivitātēm ikdienā. Patīk meklēt un pasniegt bērniem dažāda veida nodarbības gan iekštelpās, gan pie dabas, ļoti daudz laika pavadām pastaigās un piknikos pie dabas. Brīvajos brīžos lasu grāmatas, aizraujos ar dizainu (plakātu/kartiņu veidošanu), fotografēšanu un mašīnadīšanu. Ikdienā dzīvojamies pa Carnikavu.

Vai pamanīji kā pļavās mainās puķu ziedi? Kā dzeltenās pienenes pazūd un to vietā vējš dzenā  pūkainās pieneņu pūkas? Gribētos kaut šis ziedošais laiks apstātos uz mirkli. Gribētos vairāk atrast laiku un izbaudīt šīs pārmaiņas gan dabā, gan arī mūsos pašos. Bet laiks skrien kā maza bērna ātrās kājeles, kas nespēj ne uz mirkli būt mierā, jo tās izbauda nākamo sasniegumu – iešanu. Un, šeku reku, mazajam cilvēciņam ir klāt jau viena gada jubileja ar visām savām vajadzībām.

Mūsu ģimenē aug divi ļoti aktīvi puiši. Puiši, kuri ir jānodarbina ik dienu. Tā kā jubilārs ir jaunākais dēls, kuram mantojumā no vecākā dēla ir palikušas daudzas rotaļlietas, tad ļoti jāpiedomā, ko tam mazajam ķiparam dāvināt, lai tā dāvana būtu lietderīga. Dāvana, kura aizrautu mazo ķiparu, pielāgotos viņa šā brīža attīstības spējām un interesēm. Domājot un domājot, mēs visi kopīgi nonācām pie idejas – aktivitātes dēlis. Vecākajam dēlam apmēram uz 2 gadiem gatavojām aktivitātes paklājiņu/sienu no filca, tādēļ mazākajam būs koka aktivitātes dēlis.

Apmēram mēneša laikā pa brīvajām dienām un brīvajiem brīžiem tapa mūsu viengadnieka dāvana –

MIKUS DARBA DĒLIS

Nepieciešamie materiāli:

(visus materiālus var iegādāties būvniecības veikalos vai sameklēt radinieku šķūnīšos un garāžās):

• pamatam – līmēts masīvkoks (30x85x2cm – 2 gabali);
• 2 eņģes un 2 krampīši, ar ko tos dēļus sastiprināt kopā un nodrošināt, lai dēļi neaizvērtos ciet.

Tālāk ļaujies brīvai fantāzijai, kas tam mazajam ķiparam varētu patikt. Mūsu gadījumā tika izmantots:

• tāfele ar krītiņiem;
 velosipēda zvaniņš;
• krēsla/galdiņa ritenītis;
• 4 mazas enģītes durtiņām;
• fotogrāfijas, kuras slēpsies aiz durtiņām;
• dažāda veida rokturīši, krampīši, slēdzenes;
• gaismas slēdzis, gaismas virtene ar baterijām;
• koka bumbiņas, stingra šņore, skrūves ar cilpiņu;
• kurpju šņore un plastmasas kabeļu skavas, caur kurām to šņorīti varētu izvilkt;
• koka dedzinātājs, lai to dēli atsvaidzinātu ar tekstiem, zīmējumiem, labirintiem,
• finieris, no kura tika izzāģētas 4 mazās durtiņas un rāmīši, kā arī pamats, kur bīdīt pa labirintu kloķīti;
• vītņstienis ar dažāda veida uzgriežņiem un metāla L veida profili, lai tas turētos atstatus no dēļa;
• dažādi darbarīki (kas tik tiem tētiem garāžā un mājas darbarīku kastē ir atrodami);
• mammas mākslinieciskās spējas un tēta čaklās rokas.

Sākumā svarīgākais ir saprast, kuras ir tās aktivitātes, ko viengadīgs bērns var paveikt? Mūsu viengadnieks var ar rociņu kaut ko piespiest, pabīdīt, atvērt, pavilkt – ļoti vienkāršas primitīvas darbības. Tad ejot cauri veikala plauktiem (pat visneiedomājamākajiem plauktiem, kur noteikti bērnam nebūtu nekas piemērots), atrodam lietas, kas tomēr varētu veicināt bērna aktivitāti.

Kad lietas ir iegādātas, tad sagatavojam pamatu un pievienojam lielākās aktivitātes – vītņstieni ar uzgriežņiem, bumbiņas šņorītē, durtiņas, labirinta dēlīti un tāfeli.

Katrām durtiņām ir citādāks rokturītis un slēdzene, vienas durtiņas ir bez slēdzenes. Tā kā esam 4 ģimenes locekļi, tad izdomājām, ka zem katrām durtiņām kāds no mums paslēpsies – mamma, tētis, Edžus un Mikus. Bet zem tām var paslēpties arī zvēriņi, figūras, burti, cipari un citas lietas, kas bērnam tajā brīdī ir aktuālas.

Tālāk ļaujamies fantāzijai, kur un kas labāk iederētos un pamazām visu piestiprinām pie dēļa. Ļoti svarīgi ir visas lietas kārtīgi piestiprināt, lai bērns neko nevarētu noņemt un iebāzt mutē. Arī slēdzenes atslēgas ir jāpiestiprina pie dēļa kādā šņorītē vai mūsu gadījumā – iekarinātas ķēdītē.

Nobeigumā iededzinājām vārdus un dažādus labirintus, lai dēlis būtu interesantāks.

Vienā pusē: ritenītis, zvaniņš, durvju ķēde, gaismas slēdzis ar gaismiņām, rāvējslēdzējs, bumbiņas, vītne ar uzgriežņiem, kurpe, cilvēciņa ceļš uz mājām.

Otrā pusē: tāfele, labirints, durtiņas.

Apmēram nedēļu mazais ir paspējis padarboties ar šo aktivitātes dēli. Protams, visas aktivitātes vēl netiek izmantotas, jo viengadniekam tās vēl nav piemērotas (krītiņi, kas iet mutē nevis tiek izmantoti zīmēšanai) vai ir vēl pārāk sarežģītas (ar atslēgu atslēgt slēdzeni, iziet labirintu). Tādēļ, piemēram, durtiņas šobrīd neslēdzam/nekrampējam ciet, lai mazais varētu tās atvērt/aizvērt un izspēlēt “ku-kū” spēli ar vecākiem, brāli vai pašu sevi. Toties 5gadnieks brālis to vien dara, kā spēlējās ar durtiņu aizslēgšanu un atslēgšanu.

Mūsu bērnam ir raksturīgi visu aiztikt ar vienu pirkstiņu, kas ļoti veiksmīgi šeit noder. Ļoti patīk ritināt ritenīti un zvanīt zvaniņu. Tāpat arī slēgt gaismas slēdzīti un pielikt pirkstiņu uz diodes un skatīties kā gaisma izgaismo pirkstiņu.

Mazais atklāja, ka arī ar kāju var slēgt gaismas slēdzi.

 Lai vienmēr vecākiem izdodas atrast radošas aktivitātes saviem mazajiem un lielajiem ķipariem!

Customer Reviews (4 komentāri)

Pievienot komentāru