Nav noslēpums, ka jau pāris nedēļu jauns mazulis apkārtējo vidi uztver kā švammīte, Marija Montessori to sauca par absorbējošo/uzsūcošo prātu (The absorbent mind). Kopš dzimšanas mazulim ir dabisks, iekšējs dzinulis pētīt - bet ne tā kā pēta pieaugušie - izvērtējot, analizējot kas ir labs un, kas slikts. Mazulis uztverto pieņem pilnībā, tas veido viņa būtību. Tādēļ ļoti lielu uzmanību Marija Montessori pievērsa tieši apkārtējās vides nozīmei - tās estētikai, kārtībai un pielāgošanai bērna vajadzībām.

"Ir būtiski saprast, ka šie ir izvēlēti un rūpīgi izveidoti mobilīši. Tie mazulim sniedz būtisku informāciju, kas nepieciešama attīstībā. Mobilīši nav nesvarīgas informācijas piesātinājums bērna acu priekšā, lai vienkārši to izklaidētu." - Marija Montessori 

Mācētprieks Montessori mobilīši mazuļiem

Tā kā mazulis pasauli uztver caur maņām, kā viena no būtsikajām ir tieši redze, vērošana - mammas, tēta seju vērošana, kādas ir grimases, lūpu kustības, apkārtējās vides vērošana, notiekošo darbību vērošana, iepazīšanās caur redzi, līdz būs iespēja kustēties un vidi izpētīt jau tuvāk aptaustot, pagaršojot. 

Kamēr mazulis vidi uztver guļus pozīcijā (kad nomoda laiks ir ilgāks kā tikai paēšana, pampera nomaiņa un atkal iemigšana) mēs varam pielietot Montessori mobilīšus, kas ir speciāli veidoti, lai pakāpeniski pielāgotos un attīstītu bērna redzi, fokusu, priekšmetu kustību izsekošanu, koncentrēšanās spējas, kā arī, lai pievērstu mazuļa uzmanību. Montessori mobilīši iedalās divās kategorijās - vizuālie un taktilie. Šoreiz vairāk pastāstīsim par vizuālajiem. Mobilīši tiek pielietoti bērna pirmajos 4 dzīves mēnešos. Tos piekar aptuveni 30cm virs mazuļa. Mobilīšus kar vietā, kur bērns pavada nomoda brīžus. Montessori mobilīši ir domāti, lai bērns tos pētītu, tādēļ tie netiek kārti virs gulēšanas vietas, kur bērns iemieg, guļ un kur nav nepieciešami vizuāli stimulētāji, intereses piesaistītāji.  

Varētu teikt, ka mazulis pirmajās nedēļās "mācās" redzēt (fokusēt acu skatu, apzināti pārvietotu skatu no vienas pozīcijas un citu), tieši tāpat kā bērns vēlāk mācīsies runāt un staigāt. Pirms bērns acīmredzami mums demonstrē māku un interesi kaut ko satvert, vispirms notiek iekšēja sagatavošanās, attīstība, kas tieši saistīta ar redzes un kustību savienošanu.

MUNARI (2-5.nedēļa)

Kā pirmais no Montessori mobilīšiem, ko bērnam piedāvājam ir kontrastējošais, melnbaltais mobilītis, kas veidots no vienkāršām ģeometriskām figūrām un caurspīdīgas bumbas, kas atstaro gaismu. Tā kā melnā un baltā krāsa nodrošina vislielāko kontrastu, šis savienojums ir lieliski piemērots zīdaiņa redzes attīstībai. Mobilīši ir viegli, gaisīgi, lai tie mierīgi un harmoniski kustētos, bērns to spētu apskatīt, koncentrēti izpētīt. 

Mācētprieks Montessori mobilīši bērniem

ASTOŅSKALDNIS (5-8.nedēļa)

Ap bērna 5. nedēļu varam Munari mobilīti nomainīt uz astoņskaldņiem trīs pamatkrāsās. Mazulis redzi attīsta pakāpeniski, tajā skaitā arī krāsu izšķiršanas spēju un trīsdimensionālu objektu izpratni. Munari mobilītis bija ar plakanām (2D) formām, astoņskaldnis jau piedāvā bērnam izpētīt 3D formas un trīs pamatkrāsas.

GOBBI (8-12.nedēļa)

Sākot no 8.nedēļas savu attīstību sāk acs un rokas kustību koordinācija, kad bērns ir pietiekoši attīstījis spēju ar redzi noteikt objektus un jau mēģina tos aizsniegt. Arī šajā laikā krāsu izšķirtspēja kļūst arvien smalkāka un tādēļ Gobbi mobilītis ir perfekta pāreja uz nākamo attīstības un intereses līmeni. Bērns ar interesi pētīs vienas krāsas piecas pārejas koncentrējoties uz košajām bumbiņām. Iespējams mazais jau mēģinās aizniegt kādu no bumbiņām, iespējams to aizķers ar pirkstiem, bumbu iekustinot. Kad bērns pietiekoši bumbiņas ir izpētījis un jūs redzat, ka viņa interese mazinās, varat nolaist mobilīti nedaudz zemāk, ļaujot bērnam ar kustībām tam pieskarties. 

"Pēc kārtīgas mobilīša vizuālas izpētes, bērns ir gatavs jauniem izaicinājumi - to nolaižot zemāk ļaujam bērnam to aizskart, kad tas nekoordinēti kustina rokas. Kad bērns netīšām aizskars mobilīti, tas sapratīs, ka ar savu kustību var ieteikmēt mobilīša kustēšanos. Tas dos stimulu un koncentrēšanos, lai kustības apzināti vadītu un tās rezultētos mobilīša iekustināšanā." - Marija Montessori  

DEJOTĀJI un TAURIŅI (10-16.nedēļa)

Dejotāji un tauriņi ir pēdējie vizuālie mobilīši ar kuriem tiek iepazīstināts mazulis. Protams, katrs bērns ir atšķirīgs un arī vecums nedēļās, kas ir norādīts kā mobilīšu iepazīstināšanas laiks ir aptuvens - gan pats bērns jums pateiks priekšā, kad ir laiks mobilīti nomainīt uz nākamo. Dejotājus un tauriņus var karināt jau sākot no 8 nedēļas līdz par 4 mēnešu vecumam.  

Mirdzošie dejotāji ir viegli un gaisīgi un arī redzei daudz sarežģītāki. Tās ir abstraktas formas, kas izskatās kā silueti. Tie viegli un līgani kustās pa vējam, to mirdzošais materiāls spēlejas ar gaismu, radot dažādas nokrāsas un spilgtumu. 

Tauriņu mobilītis ir veidots izmantojot reālistiska izskata taurenīšus, bērns tos var vērot, to dažādību un smlkumu, zīmējumu, tekstūru. Tie viegli un relaksējoši plīvo, lidinās pie mazākās vēja plūsmas.

Bērns nav pasīvs. Neapšaubāmi, tas saņem daudz iespaidus, taču arī viņš pats ir aktīvs jaunu iespaidu meklētājs. - Marija Montessori

Customer Reviews (12 komentāri)

Pievienot komentāru